Fundacja My Baobab jest inicjatywą wolontariuszy, którzy działają na rzecz malgaskiej młodzieży. Większość z nas zdobyła doświadczenie w pracy charytatywnej w państwach Afryki (Madagaskar, Kenia, Zambia, Uganda).

W latach 2007-2022 ufundowaliśmy stypendia uniwersyteckie dla 68 maturzystów z Czerwonej Wyspy, z których 58 już ukończyło edukację i weszło na rynek pracy. Na terenie Polski Zarząd i Wolontariusze Fundacji angażują się w działania mające na celu przybliżenie Polakom blasków i cieni życia na Madagaskarze. Od 2012 Fundacja umożliwia młodym bezpośrednie zaangażowanie na Wyspie polegające na pracy z tamtejszą młodzieżą podczas półkolonii letnich.

Oprócz edukacji wspieramy również projekty z innych dziedzin np. pobyt Asi, dentystki, niosącej ulgę mieszkańcom dżungli na północy Wyspy, badania Daniela, studenta dietetyki, określającego poziom niedożywienia Malgaszy, czy dofinansowanie sierocińca w Antananarywie, gdzie kryzys kazał obciąć racje żywieniowe.

Postanowiliśmy pomagać mieszkańcom tego pokojowego, ale borykającego się z trudnościami rozwojowymi kraju tak, by poprzez edukację wyższą mogli małymi krokami dążyć do wypracowania sobie lepszych warunków życia.

Działalność Fundacji jest oparta na współpracy ludzi dobrej woli z całego świata, którzy pod wpływem inicjatywy wypływającej od Zarządu My Baobab decydują się na udzielenie wsparcia. Nie chodzi tu jedynie o wsparcie materialne: Przyjaciele Baobaba oferują bezpłatnie i dobrowolnie swój czas i zdolności na rzecz rozwoju działalności Fundacji. Dzięki rosnącej liczbie osób zaprzyjaźnionych z Fundacją, akcje fundraisingowe przynoszą coraz więcej darowizn i osób chętnych przekazać nam swój 1% na realizację celów statutowych, głównie projektu „Stypendia Uniwersyteckie – My Madagaskar”.

 

 

Kalendarium

2007 – założenie FMB

2008 – projekt My Madagascar rusza pełną parą, pierwsi Stypendyści

2009 – Baobab jest Organizacją Pożytku Publicznego!

2010 – pierwszy dyplom ukończenia studiów – stypendystka FMB Anne Marie uzyskuje tytuł licencjata na uniwersytecie w Mahajanga

2010 – w listopadzie Thomson Reuters nagrodził FMB i Kasię, swojego pracownika oraz wolontariuszkę Fundacji, nagrodą w wysokości 1000 $ w konkursie Community Champion Award

2012 – na Madagaskar wyjeżdżają pierwsi Wolontariusze: Weronika i Paweł. Weronika pracuje z najmłodszymi w Mahajanga; Paweł uczy angielskiego w Ivato.

2013 – Wolontariat FMB: wolontariusze Dominika i Maciek rozpoczynają serię kursów języka angielskiego School Break with English w Tulearze.

2014 – Wolontariat FMB: Ania i Irek kontynuują pracę Polskich Wolontariuszy w Tulearze.

2016 – Wolontariat FMB: Madzia i Przemek

2018 – Wolontariat FMB: Weronika i Kacper

2019 – Wolontariat FMB: Bogumiła i Stanisław; 58 stypendystów

2020 – Pomoc dla Południa (program nasadzeń i dystrybucji pieców słonecznych); 62 stypendystów

2021 – kontynuacja Pomocy dla Południa; przekazanie laptopów studentom; wsparcie Olgi z Mahajanga w założeniu mikrodziałalności; Wolontariat FMB: Ada; 65 stypendystów

2022 – kontynuacja Pomocy dla Południa; zbiórka „Food Security for Antanimora”; wsparcie Tsiorego w założeniu mikrodziałalności; 68 stypendystów